TOP

Jak zamontować kurtynę PCV?

Wykonane z elastycznych pasów kurtyny PCV są popularnym rozwiązaniem, które służy ograniczaniu przeciągów i ograniczaniu hałasu. Odporność na temperaturę oraz środki chemiczne powoduje, że chętnie wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu. Także ich montaż jest stosunkowo prosty.

Sposoby mocowania zasłon wstęgowych

Kurtyny PCV mocowane są do wieszaków, instalowanych ponad otworem, który ma zostać zasłonięty. Ogólnie wyróżnia się kilka sposobów mocowania haczyków:

  • Mocowanie do nadproża. Zasłona wstęgowa znajduje się wtedy przed lub za otworem.
  • Mocowanie pod nadprożem. Kurtyna w takim przypadku znajdzie się w świetle otworu.
  • Mocowanie na dodatkowej konstrukcji. Dzięki temu można zawiesić kurtynę w pewnej odległości od otworu.

W przypadku montowania zasłony w świetle otworu należy pamiętać o tym, że wieszaki zmniejszą jego wysokość. Może to utrudnić transport wyższych ładunków. W pozostałych przypadkach kurtynę pasową można umieścić z dowolnej strony otworu. Jedynie w przypadku otworów prowadzących na zewnątrz, zaleca się montaż haczyków wewnątrz budynku.

Montaż kurtyny pasowej pod nadprożem

Kiedy nad otworem przebiegają przewody, rury lub inne instalacje, montaż może odbyć się od spodu nadproża. Wieszak grzebieniowy o wysokości 60 mm zmniejszy jednak wysokość otworu. Półcentymetrowe odstępy należy pozostawić także od ścianek bocznych. Około 2 cm odstępu od podłogi zabezpieczy kurtynę przed najechaniem i zerwaniem jednego z pasów.

Montaż zasłony PCV do nadproża

Przy mocowaniu do ściany uzyskuje się lepszą izolację dźwiękową oraz termiczną. Jest to efekt nachodzenia bocznych pasów na ściany obok otworu, co było niemożliwe przy montażu wewnątrz otworu. Najczęściej szerokość zasłony jest większa przynajmniej o jeden pas. Wynika z tego, że wieszak grzebieniowy powinien wystawać poza otwór o połowę szerokości pasa. Także w tym przypadku zaleca się pozostawienie około 2 cm przerwy od podłogi w celu uniknięcia uszkodzenia kurtyny PCV.

Wykorzystanie dodatkowej konstrukcji do mocowania kurtyny PCV

Czasem zdarza się, że powyższe metody mocowania nie mogą zostać zrealizowane. Na nadprożu mogą przebiegać instalacje prądowe i wodne, natomiast wysokość otworu nie może zostać zmniejszona z powodu wysokości ładunków. W takim przypadku należy wykonać dodatkową konstrukcję, na której zostanie zamocowana zasłona. Podobnie postępuje się, gdy w otworze znajduje się brama segmentowa otwierana w stronę, gdzie będzie kurtyna. Aby odsunąć ją od bramy, należy również wykonać dodatkową konstrukcję.
Przy takim sposobie montażu, pasy instaluje się zarówno na wprost otworu, jak i po obu jego stronach, aby maksymalnie ograniczyć przepływ zimnego powietrza oraz hałasu. Między pasami a podłogą powinna zostać zachowana przerwa o wysokości około 2 cm.

Wybór optymalnego sposobu montażu

Kurtyny PCV montować można na kilka sposobów. O wyborze optymalnej metody decydują najczęściej wskazania techniczne. Wieszak grzebieniowy stanowi pewne ograniczenie dla transportowanych towarów, co często wyklucza montaż pod nadprożem. Natomiast istniejące w budynku instalacje i inne przeszkody mogą uniemożliwić montaż nad otworem. Wykorzystanie konstrukcji dodatkowej to dość rzadka decyzja, jednak w niektórych przypadkach jest to optymalny sposób montażu.
Co istotne, każda z wymienionych metod charakteryzuje się innym poziomem tłumienia hałasu oraz przepływem zimnego powietrza. Należy to także wziąć pod uwagę przy podejmowaniu najlepszej decyzji. W każdym przypadku powinno się zachować odstęp od podłogi w celu uniknięcia zerwania jednego z pasów.
Potrzebujesz pomocy w zakresie kurtyn PCV? Sprawdź na: ekranypcv.pl

Categories Ciekawe
zobacz wiecje zobacz zobacz wiecje