TOP

Po co jest audyt sprawozdań finansowych?

Jak powszechnie wiadomo podstawowym warunkiem sprawnego funkcjonowania każdego porządnej przedsiębiorstwa jest oczywiście szeroki zakres informacji, dlatego też audyt sprawozdań finansowych odgrywa tak ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, do czego służy powyżej wymieniony audyt i jakie są jego zadania.

Roczne sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa

Głównym źródłem informacji o rzeczywistej sytuacji finansowej i majątkowej danej firmy jest oczywiście rachunkowość, a dokładniej mówiąc roczne sprawozdanie finansowe danego przedsiębiorstwa. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wiarygodność informacji zawartych w sprawozdaniu finansowych powinna być dokładnie zweryfikowana przez biegłego rewidenta, który wykona szczegółowy audyt sprawozdań finansowych.

Audyt jest czynnością bardzo złożoną, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonych rewidentów, którzy mogą pochwalić się sporą wiedzą i niezbędnymi umiejętnościami. Audyty sprawozdań finansowych mogą być przeprowadzone również przez pracowników służb finansowo-księgowych.

Czy audyt sprawozdań finansowych jest konieczny?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że każda spółka, która nie podaje sprawozdania finansowego badaniu przez odpowiedniego biegłego rewidenta narażona jest nie tylko na kary finansowe, ale również karę pozbawienia wolności. Żadna firma nie powinna więc uchylać się od tego obowiązku i jak najszybciej przeprowadzić szczegółowy audyt.

Bardzo wiele osób mylnie uważa, że audyt sprawozdań finansowych dotyczy jedynie bardzo dużych podmiotów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że są również takie sytuacje, w których to obowiązek przeprowadzenia badania występuje niezależnie od wielkości firmy.

Po co jest audyt?

Głównym zadaniem audytu jest oczywiście to, aby biegły rewident dokładnie zbadał, czy analizowane przez niego sprawozdanie finansowe jest w 100% zgodne z przyjętymi zasadami rachunkowości i rzeczywistymi wynikami finansowymi badanej firmy.

Dzięki audytowi można bardzo szybko wykryć nawet najmniejsze uchybienia w księgach rachunkowych. Niestety nie w każdych sprawozdaniach finansowych informacje w nich zawarte można uznać za rzetelne i przejrzyste.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Categories Biznes
Metalowy stojak na ręczniki w stylu loft zobacz https://beesafe.pl/porady/przeglad-auta-z-gazem/