TOP

Mieszkalne budownictwo prefabrykowane – zalety i wady

Budownictwo prefabrykowane bazuje na gotowych elementach konstrukcyjnych, wytworzonych w hali produkcyjnej. Mogą to być ściany, stropy, czy elementy klatek schodowych oraz praktycznie każdy inny element niezbędny do wzniesienia budynku. Zastosowanie prefabrykowanych ścian betonowych pozwala na szybkie postawienie bezpiecznej i trwałej konstrukcji.

Zalety budownictwa z prefabrykatów

Domy mieszkalne stawiane z wykorzystaniem prefabrykowanych ścian betonowych oraz innych gotowych elementów konstrukcyjnych mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

Mówiąc o zaletach trzeba wymienić przede wszystkim:
– możliwość zamówienie domu w pełni wykończonego i niemal od razu gotowego do wprowadzenia się oraz błyskawiczną realizację inwestycji, bez konieczności długiego i wciąż przeciągającego się oczekiwania;
– niezależność budowy od pogody, gdyż duża część czynności przeniesiona zostaje do hal produkcyjnych producenta prefabrykatów;
– redukcja problemów związanych z zatrudnieniem na budowie;
– przy wyborze gotowego projektu, udostępnianego przez biuro projektowe współpracujące z producentem prefabrykatów, brak konieczności zatrudnienia inspektora budowlanego;
– gwarancja na budynek postawiony z prefabrykowanych ścian betonowych;
– prace w miejscu budowy są bardzo czyste i mało uciążliwe dla otoczenia.

Prefabrykowane ściany betonowe – wady

Budownictwo mieszkalne z prefabrykatów ma również swoje wady, o których uczciwie trzeba wspomnieć. Wiążą się one przede wszystkim z transportem prefabrykatów na teren budowy. Elementy są duże i masywne, wobec czego, siłą rzeczy, koszty transportu są wysokie. Niektóre, szczególnie duże elementy, są bardzo kłopotliwe w transporcie – duży samochód dostawczy niestety nie wszędzie dojedzie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę dostępność dróg dojazdowych na teren budowy oraz przewidzieć wszystkie możliwe problemy, na przykład w przypadku występowania niskich wiaduktów.

Decydując się na dom z prefabrykatów trzeba też przewidzieć konieczność wynajęcia dźwigu, który jest niezbędny do wyładowania i postawienia ścian. Wobec tego osoby dysponujące jedynie malutką działką z kiepską drogą dojazdową mogą mieć poważny problem.

Wszystkie wskazane czynności, łącznie z montażem ścian, wykona producent prefabrykatów – oczywiście o ile realizacja nie napotka przeszkód nie do pokonania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że suma może okazać się wysoka, zwłaszcza w przypadku znacznego oddalenia placu budowy od hali producenta. Choć domy z prefabrykatów to świetne rozwiązanie, może się okazać, że w danym przypadku bardziej się opłaci postawienie domów w tradycyjny sposób.

Categories Ciekawe
https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-zalozenie-gazu-w-samochodzie/ zobacz zobacz wiecje