TOP

Świadczenia socjalne w Polsce i w Niemczech

Pracując za granicą i płacąc tam podatki możemy korzystać Z dodatków socjalnych, przysługujących pracownikom. Jednym z takich dodatków jest Kindergeld, czyli pieniądze na każde dziecko w rodzinie. Kindergeld to spory zastrzyk finansowy i z pewnością odciążenie domowego budżetu, które pozwoli na rozwijanie pasji dziecka oraz poprawienie jego sytuacji bytowej.

Kindergeld i 500+

Niewiele osób zatrudnionych w Niemczech wie, że pobierając 500+ w Polsce jednocześnie przysługuje im Kindergeld w Niemczech. Jak wpływają na siebie Kindergeld a 500+? W wyniku koordynacji świadczeń socjalnych w ramach unii Europejskiej możemy wnioskować o Kindergeld. Warunkiem jest udokumentowanie zatrudnienia w Niemczech, opłacania podatków. Niezwykle istotne jest, aby w czasie składania wniosku o Kindergeld złożyć równocześnie wniosek o 500+. Pamiętajmy, że składając wniosek w Polsce urząd nie złoży za nas automatycznie wniosku w Niemczech! To urzędy w danych krajach będą podejmować decyzje o tym, na terenie którego kraju świadczenia będą nam należne.

Które świadczenie zostanie nam wypłacone?

Jeśli na podstawie decyzji administracyjnej Niemcy będą miały pierwszeństwo w wypłacaniu świadczenia Kindergeld zostanie nam przyznany i jednocześnie otrzymamy decyzję odmowną o otrzymywaniu 500+. Jeśli to jednak polskie świadczenie będzie miało pierwszeństwo możemy liczyć na tak zwany dodatek dyferencyjny, który jest wyrównaniem kwoty 500+ do wysokości kwoty Kindergeld. Jak długo należy czekać na decyzję? Niemieckie urzędy działają bardzo sprawnie, więc decyzja o przyznaniu dodatku zostanie nam podana w ciągu 2-3 tygodni. W Polsce proces decyzyjny trwa znacznie dłużej, jednak nie musimy obawiać się strat z tego powodu – a takich przypadkach niemieckie urzędy wydają tzw. „decyzję przejściową”.

Categories Bez kategorii
https://beesafe.pl/porady/jazda-po-rondzie/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/