TOP

Różnorodne sauny

Choć tradycja korzystania z sauny pochodzi zarówno z północy, jak i południa Europy to dopiero od niedawna zyskuje popularność w Polsce. Możemy się zdecydować zarówno na saunę w naszym domu lub zamontować ją w naszym ogrodzie. Wybierając drugie rozwiązanie sprawimy, że nasz ogród nie tylko nabędzie nowego praktycznego wymiaru, ale również poprawi jego estetykę.

Różnorodne sauny

Sauna do ogrodu może być wykonana z tak różnych materiałów, jak ceramika lub drewno natomiast największą popularnością cieszą się te wykonane z drewna. Szczególnie z jodły kanadyjskiej, sosny skandynawskiej, jak i z cedru. Jest to również materiał szczególnie pożądany do zastosowania w ogrodzie.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun do ogrodów. Wybrać możemy między sauną morą, parową, suchą. Najpopularniejszymi rozwiązaniami jest tzw. sauna mokra oraz sucha. Energia cieplna w zależności od wybranego przez nas pieca może być dostarczana poprzez spalenie drewna, elektryczność lub promienniki podczerwieni.

Sauna sucha i morka

Decyzja co do wyboru rodzaju sany powinna być uzależniona od naszych indywidualnych predyspozycji oraz częstotliwości, z jaką chcemy korzystać z sauny. Główna różnica między dwoma typami polega na różnych temperaturach oraz poziomie wilgotności w pomieszczeniu.

W przypadku sauny suchej temperatura może wahać się między 60 a 110 °C przy niewielkiej wilgotności rzędu 10%. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli ciężko znosimy wysoką wilgotność powietrza. Głównym ograniczeniem sauny suchej, wynikającym z temperatury jest czas trwania oraz częstotliwość sesji. Nie powinniśmy korzystać z sauny częściej aniżeli raz w tygodniu oraz przebywać w niej dłużej niż 12 min.

Z kolei z sauny mokrej, w której panuje niższa temperatura, o ile nie posiadamy problemów zdrowotnych, można korzystać codziennie. Czas pobytu w pomieszczeniu natomiast nie powinien przekraczać 15 min. W saunie mokrej doświadczymy temperatury od 50 do 65 °C przy wilgotności powietrza na poziomie od 20 do 40%. Będzie to korzystne rozwiązanie, jeżeli preferujemy wyższą wilgotność aniżeli panującą temperaturę.

Wpływ sauny na cerę

Każda sauna do ogrodu ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, układ krwionośny, oddechowy, ale również i na naszą skórę. Dzięki wysokiej temperaturze otwarte zostają pory na skórze umożliwiając nagromadzonym toksyną wydostanie się z organizmu.

Wysoka temperatura otwiera gruczoły łojowe pozwalając ciału usunąć nadmiar sebum. Dzięki wysokiej wilgotności para woda przedostaje się do nieco głębszych warstw skóry, pozwalając na szybszą regenerację naskórka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Categories Ciekawe
tcupbra.org -spu.org anthasmithphoto.com