TOP

Medycyna pracy i badania okresowe pracowników

Niemal każdy pracownik, a szczególnie ten mający już nieco lat pracy za sobą, przynajmniej raz musiał zgłosić się do zakładu medycyny pracy na okresowe badania medyczne, potwierdzające lub zaprzeczające jego możliwościom dalszej pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. Tego rodzaju badania medyczne należą do obowiązków pracodawców.

Czym jest medycyna pracy?

Medycyna pracy jest dziedziną, której głównym i nadrzędnym zadaniem jest ochrona i nadzór nad wszystkimi pracownikami, którzy narażeni są w swojej zawodowej pracy na różnego rodzaju niekorzystne warunki, w dość szerokim rozumieniu. Wszystkie badania okresowe wykonywane są po to, aby lekarz medycyny racy mógł w miarę na bieżąco monitorować stan zdrowia osoby pracującej. Dzięki nie tylko badaniom, ale i szczegółowemu wywiadowi przeprowadzonemu z pracownikiem lekarz jest w stanie ocenić, czy panujące aktualnie na jego stanowisku pracy warunki są dla danego pracownika z punktu widzenia zdrowia uciążliwe, czy też nie. Choć wiele osób o tym zapomina, to charakter pracy oraz poziom zaangażowania pracownika w wykonywane przez siebie zadania ma niezwykle istotny wpływ na stan jego zdrowia, zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej.

Okresowe badania

Pracownik nie jest zobowiązany żadnymi przepisami prawa do odbywania okresowych badań. Według aktualnych ustaleń zawartych w kodeksie pracy, okresowe badania wyłącznie leżą w interesie pracodawcy, dlatego zobowiązani są oni do wysyłania na nie wszystkich swoich pracowników niezależnie od tego, jakie stanowiska zajmują oni w danym przedsiębiorstwie. To pracodawca zobowiązany jest do zadbania o zdrowie i właściwe warunki pracy dla wszystkich pracowników, których w danym momencie u siebie zatrudnia.

Kto powinien przechodzić medyczne badania okresowe?

Każdy pracownik, według kodeksu pracy musi przestrzegać ogólnie przyjętych zasad oraz norm związanych z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy. Natomiast na badania wysyła pracownika pracodawca, oczywiście ponosząc całkowicie wszystkie koszty, jakie są z nimi związane. Na badania okresowe skierowani muszą zostać pracownicy którzy:
– przebywali na zwolnieniu lekarskim dłużej niż przez okres 30 dni,
– kończy im się ważność poprzedniego zaświadczenia,
– zmienia się ich stanowisko i charakter wykonywanej pracy,
– pracownicy, którzy dopiero podejmują pracę w nowej firmie, badania muszą przejść jeszcze przed rozpoczęciem pracy w danym przedsiębiorstwie.
Badania przechodzić obowiązkowo musza także doktoranci, którzy w czasie studiów narażeni byli na działanie szkodliwych czynników.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

Categories Ciekawe