TOP

Jakie ubezpieczenie samochodu wykupić?

Bezpieczna i pewna jazda samochodem to wypadkowa wielu czynników: stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych oraz naszych umiejętności i doświadczenia. Bez względu jednak na wszystko nasz samochód powinien być objęty polisą OC – jest to ubezpieczenie samochodowe wymagane w Polsce przez prawo. Co musimy o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie OC – gdzie je kupimy?

Polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to ubezpieczenie samochodu, które pozwala na pokrycie szkód i strat wyrządzonych z naszej winy na drodze. W praktyce mogę być to szkody wiązane z uszkodzeniem samochodu, jak również innych pojazdów na drodze (motocykle, rowery). OC pozwala również na pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych. Polisa OC wraz z dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy jest sprawdzana podczas kontroli drogowych. Ubezpieczenie OC ważne jest rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy. Zgodnie z prawem jeżdżenie po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC jest uznawane za wykroczenie i grozi mandatem. Warto kupić nowe ubezpieczenie przed końcem dotychczasowej polisy. Ile kosztuje polisa OC? Końcowa cena rocznej polisy nie jest stała i zależy od kilku czynników – wśród nich możemy wymienić przede wszystkim nasz wiek, markę i wiek naszego pojazdu, posiadane zniżki. Cena polisy może wzrosnąć w przypadku kolizji, której byliśmy sprawcami.

Dodatkowe ubezpieczenia – czy warto je mieć?

W przypadku nowych samochodów czy samochodów kilkuletnich zwiększa się zainteresowanie polisami takimi jak AC, czyli autocasco. Ubezpieczenie to jest nieobowiązkowe, a dodatkowo jego wysokość i parametry ustalamy samodzielnie, w agencji ubezpieczeniowej. Daje to możliwość kładzenia nacisku na konkretne aspekty ochrony, np. przed kradzieżą. AC pozwoli nam również pokryć koszty naprawy naszego samochodu.

 

 

 

Categories Motoryzacja
zobacz zobacz https://beesafe.pl/porady/jazda-po-rondzie/