TOP

Jak odczytywać znaki manipulacyjne na opakowaniach produktów?

Wysyłanie paczki, poza jej bezpiecznym zapakowaniem oraz wyborem najlepszego przewoźnika, wiąże się z również z jej właściwym oznakowaniem. Pozwoli ono na dostarczenie towaru w nienaruszonym stanie. Dowiedz się, czym są znaki manipulacyjne i jak powinno się je stosować.

Czym są znaki manipulacyjne?

Znaki manipulacyjne to jeden z typów oznakowań przesyłek stosowanych w logistyce. Służą one do zasygnalizowania konieczności odpowiedniego obchodzenia się z przesyłką. Mogą one odnosić się do sposobu zarówno ich przechowywania, jak i transportu. Najczęściej mają formę czarnego piktogramu na białym tle, otoczonego czarną obwódką. Mogą one mieć kształt prostokąta w orientacji pionowej bądź poziomej. Czcionka powinna być wyraźnie widoczna, w odpowiednim rozmiarze, łatwa do odczytania. Ich zastosowanie, oczywiście, nie zawsze jest konieczne. Należy je stosować wyłącznie wtedy, gdy występują konkretne wskazania, np. przewożone są przedmioty delikatne (szklane czy z niewielkimi, łatwymi do uszkodzenia elementami itp.). Niekiedy konieczne będzie przyklejenie specjalnej naklejki, czasem jednak możliwe jest zamówienie specjalnych kartonów z już nadrukowanymi odpowiednimi znakami manipulacyjnymi.

Najpowszechniejsze znaki manipulacyjne

Znaki manipulacyjne stosowane są na tyle powszechnie, że z pewnością spotkał się z nimi każdy z nas. Niektóre z nich są jednak szczególnie popularne. Do tej grupy należy przede wszystkim znak „Uwaga, kruche!”. Może on występować również w innych odmianach, np. „Ostrożnie, kruche!”, czy bardziej precyzyjne „Uwaga, szkło!”. Znak ten charakteryzuje piktogram kieliszka do wina. Znak ten ma za zadanie zapobiec potrząsaniu pakunkiem, rzucaniu nim, a także niefortunnym upadkom. Kolejnym popularnym znakiem manipulacyjnym jet „Góra, nie przewracać (ładunku)!”. Najczęściej przyjmuje on formę wskazujących górę paczki strzałek. Umieszczany jest na produktach, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas przewożenia lub składowania w innej pozycji, np. towarów ciężkich, o nieregularnych kształtach (np. maszyny, niektóre meble czy nawet rzeźby). Bardzo często spotkać można również paczki oznaczone ikoną parasola i spadających na niego kropli deszczu. Oznacza on po prostu „Chronić przed wilgocią”. Pakunki takie muszą być składowane na specjalnych podkładkach, a ich przewóz nie może odbywać się na odkrytych powierzchniach, np. na statku czy bagażniku samochodu typu pick-up.

Pozostałe znaki manipulacyjne

Nie wszystkie znaki manipulacyjne są stosowane równie często, każdy z nich jest jednak niezwykle ważny. Część dotyczyć może np. transportu na krótkich dystansach. Należy do nich m.in. znak manipulacyjny „Nie podnosić wózkiem!” i „Nie toczyć!”. Pierwszy z nich przedstawiony jest jako przekreślony wózek ręczny, drugi jako półokrąg ze strzałkami, również przekreślony. Wiele delikatnych towarów może wymagać też opatrzenia paczki znakiem manipulacyjnym wskazującym na konieczność ograniczenia piętrzenia. Przedstawia on kwadrat z horyzontalnie ułożonym paskiem wzdłuż jego górnej krawędzi, wskazującą na niego od góry strzałkę i oznaczoną maksymalną liczbą kilogramów, których nacisk dana przesyłka wytrzyma bez szwanku. Niekiedy konieczne może być też umieszczenie symbolu przekreślonego haka, który zabrania podnoszenia paczki za pomocą takiego akcesorium. Należy przy tym pamiętać, że znaki manipulacyjne, choć znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia towaru, nie zastąpią odpowiednio trwałego opakowania od sprawdzonego producenta, np. Pako Bud w Łodzi.

Rodzaje znaków w logistyce

Znaki manipulacyjne to tylko jeden z typów znaków stosowanych w logistyce. Pozostałe rodzaje to:

  • znaki zasadnicze – czyli te zawierające najbardziej podstawowe dane, takie jak adres dostawy i informacje o adresacie,
  • znaki informacyjne – zawierają podstawowe wiadomości o pakunku, w tym o jego rozmiarze i masie,
  • znaki niebezpieczeństwa – informują o ewentualnych niebezpiecznych cechach przewożonego towaru, takich jak toksyczność czy łatwopalność.

 

Warto wiedzieć, że każdy z wymienionych powyżej typów oznakowania przesyłki jest obowiązkowy. Odpowiedzialny za ich zastosowanie jest nadawca paczki.

Categories Ciekawe
https://motulinka.com/kp/wkladka-do-wozka-spacerowego/ https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/ https://beesafe.pl/porady/umowa-kupna-sprzedazy-ciagnika/