TOP

Frezowanie we współczesnych zastosowaniach przemysłowych

Frezowanie to bardzo popularny proces obrabiania powierzchni materiału, polegający na poddawaniu przedmiotu obrabianego z metalu działaniu obrotowego frezu. Frezowanie końcowe jest praktyczną oraz wyjątkowo powszechną procedurą w zastosowaniach przemysłowych.

Podział frezów

Frezy można podzielić na ogólne kategorie w zależności od rodzaju narzędzi które są do nich przymocowane, liczby rowków, kąta linii śrubowej, materiału kompozytowego, a także materiału powłokowego. Specyfikacje te mogą się różnić, na przykład w zależności od przeznaczenia frezu oraz właściwości obrabianego metalu.

Powłoki ochronne, takie jak np. azotek tytanu, zwiększają wydajność danego narzędzia, chociażby zmniejszając lub eliminując do pewnego stopnia potrzebę smarowania. Powłoka zapobiega wówczas przyleganiu aluminium do narzędzia. Frezy palcowe powlekane są zwykle droższe od zwykłych narzędzi, ale na dłuższą metę mogą zapewnić oszczędność pieniędzy ze względu na znacznie dłuższą żywotność oraz lepszą wydajność.

Proces frezowania

Obecnie proces frezowania stosowany w warunkach przemysłowych jest już niemal całkowicie zautomatyzowany. Wytwarzane frezy obrotowe i wiertła są jedynie bezpośrednio mocowane do dużej frezarki i wykorzystywane do usuwania materiału z elementu. Ze względu na nieograniczony wybór różnych wierteł i frezów, proces frezowania pozwala na wyprodukowanie wielu różnych wyrobów.

Dzięki zastosowaniu różnych technik i narzędzi, we współczesnych warunkach przemysłowych stosuje się różne procesy frezowania.
Frezowanie końcowe różni się zasadniczo od innych procesów ze względu na rodzaj narzędzia, które jest używane do ścierania danego materiału. W przeciwieństwie do innych dostępnych rozwiązań, frezy palcowe mają tnące ostrza po bokach oraz na końcówce.

Kąty linii śrubowej

Różne materiały wymagają różnych kątów linii śrubowej. Jeśli frezowane są twarde metale, wymagane są niskie kąty linii śrubowej, aby uzyskać optymalne efekty. Z drugiej strony, wysokie kąty linii śrubowej są najlepsze dla miękkich metali.

Wybór optymalnego rozwiązania nie jest łatwym zadaniem. Każda firma musi zatem rozważyć, który frez palcowy najlepiej pasuje do pożądanego zastosowania oraz zapewnia minimalne koszty produkcji.

Frezy palcowe posiada w swojej ofercie firma Frezwid

Categories Ciekawe
https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ zobacz wiecje https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/