TOP

Dźwigary betonowe sprężone

Współczesne budownictwo w dużej mierze oparte jest na gotowych prefabrykatach, które znacznie skracają czas realizacji inwestycji oraz finalne koszty.

Zalety prefabrykatów

Prefabrykaty budowlane to gotowe elementy do montażu ścian, stropów, dachów, instalacji kanalizacyjnych i wielu innych elementów infrastruktury. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które montowane są zgodnie z instrukcją producenta. Zaletą prefabrykatów jest zastosowanie jednolitej technologii, więc wszystkie elementy cechują się takimi samymi parametrami wytrzymałościowymi i jakościowymi.

Dźwigary betonowe sprężone

Dźwigary z betonu sprężonego wytwarzane są w wielu zakładach produkujących prefabrykaty budowlane. W specjalnych formach umieszczane są liny (struny) ze stali wysokiej jakości. Cięgna stalowe zostają rozciągnięte, a następnie zalane odpowiednio mocnym betonem. Po osiągnięciu odpowiedniego stężenia cięgna zostają rozprężone. Tak uzyskane elementy są niezwykle odporne na obciążenia. Dzięki temu dźwigary mogą być produkowane w bardzo dużych wymiarach i wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie wielkopowierzchniowym.

Dźwigary strunobetonowe odporne są nie tylko na działanie dużych sił, ale także na działanie czynników zewnętrznych. Beton nie kruszeje pod wpływem wilgoci i zmiennych temperatur. Konstrukcje wykonane z prefabrykatów strunobetonowych są bardzo stabilne i odporne na działanie nawet bardzo silnych wiatrów.

Dźwigary ze sprężonego betonu produkowane są według wymiarów standardowych, ale najczęściej podobnie jak inne materiały prefabrykowane, wytwarzane są na zamówienie zgodnie ze specyfikacją dokumentacji projektowej. Na budowę dostarczane są na poszczególnych etapach realizacji inwestycji i od razu montowane. Potrzebny jest do tego specjalistyczny transport i odpowiednie dźwigi, które najczęściej dostarcza za odpowiednią opłatą producent prefabrykatów. Taki cykl budowy obiektów znacznie skraca czas ich realizacji. Pracownicy na budowie po poprawnym osadzeniu elementów prefabrykowanych muszą tylko uszczelnić połączenia między nimi.

Zastosowanie dźwigarów ze strunobetonu w budownictwie jednorodzinnym

Zalety stosowania prefabrykatów sprawiają, że powoli stosowane są coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym. Dzięki temu można uniknąć przestojów technologicznych spowodowanych koniecznością tężenia wylewanych fundamentów i stropów. Zastosowanie dźwigarów dachowych z betonu sprężonego sprawia, że konstrukcje dachowe są znacznie trwalsze i stabilniejsze. Jest to także rozwiązanie tańsze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone http://www.fabudwkb.com.pl/.

Categories Dom i Wnętrze
https://beesafe.pl/porady/suv-do-50-tys/ https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/ https://beesafe.pl/porady/majowka-kiedy-jest-ile-trwa/