TOP

Dlaczego warto usuwać zmiany skórne w postaci brodawek i pieprzyków

Brodawki i pieprzyki ma chyba każdy z nas. Większość zupełnie się nimi nie przyjmuję i nie zwraca na nie uwagi, zapominając o tym, że mogą one być naprawdę groźne dla zdrowia. Dlatego właśnie brodawki na szyi, twarzy oraz innych mocno wyeksponowanych na słońce miejscach trzeba regularnie badać, a jeżeli lekarz tak – niezwłocznie usuwać.

Brodawki i pieprzyki w odsłoniętych miejscach

Które brodawki i pieprzyki trzeba rzeczywiście usuwać, a które można zostawić bez większego zagrożenia dla zdrowia? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, jak wygląda sama brodawka i czy nie zmienia się. Groźne pieprzyki wcale nie muszą być duże – mogą być małe i drobne, ale posiadać nieregularne brzegi i zmieniający się kolor. Jeżeli zaczyna się z nich sączyć jakaś wydzielina lub po prostu zaczynają boleć – trzeba niezwłocznie udać się do dermatologa na profesjonalne badanie. Szczególnie niebezpieczne są brodawki w odsłoniętych miejscach ciała. Przykładowo zmiany skórne na szyi i dekolcie, na twarz oraz uszach, oraz w innych miejscach często narażonych na działanie promieni słonecznych, powinny być poddawane regularnym obserwacjom. Zmiany skórne na szyi czy uszach, oraz na różnych fragmentach twarzy są bowiem często narażone na oparzenia słoneczne. To właśnie oparzenia słoneczne mało natomiast stanowi czynnik kancerogenny.

Usuwanie brodawek Katowice

Brodawki na szyi i dekolcie oraz innych odsłoniętych miejscach, powinno być poddawane regularnym obserwacjom, a od czasu do czasu trzeba też wybrać się do dermatologa, aby on ocenił ich stan. Lekarz może zalecić ich wycięcie jako sposób prewencji, czyli przeciwdziałanie ewentualnemu rozwinięciu się z nich raka czerniaka. Wycięcie brodawek to bardzo prosty zabieg, które wykonywane jest tylko w znieczuleniu miejscowym i trwa dosłownie chwilę. Tak prosta czynność niesie dużo większe bezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta. Warto o tym pamiętać i nie zwlekać, jeżeli usuwanie brodawek zostało zalecone przez lekarza.

Usuwanie brodawek Katowice cena

Usuwanie brodawek nie jest drogim zabiegiem i najczęściej kosztuje do 500 zł, chociaż cena może być też niższa. Można również skorzystać z tego zabiegu w ramach NFZ, wtedy jest możliwość wykonania go bezpłatnie. Jeżeli wygląd brodawki budził jakiekolwiek wątpliwości – materiał można oddać do badania histopatologicznego, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się w nim komórki rakowe.

Categories Zdrowie i Uroda