TOP

Czy warto kupić okna pasywne?

Okna pasywne cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osób przygotowujących się do zakupu stolarki okiennej do swoich domów lub planujących wykonać montaż i wymianę okien na nowe. Czy faktycznie opłaca się zainwestować w takie okna będące wysoce zaawansowaną technologia podbijającą rynek budowlany?

Okna pasywne a koszty

Niestety, ale okna pasywne nie należą do najtańszych modeli. Dlatego też wiele osób pozostaje w strefie zainteresowania nimi, ponieważ nie stać ich na zakup takich modeli okiennych opartych na budowie trzy szybowej. Są to okna należące do grupy energooszczędnych o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,8. Okna wykazujące się wyższym współczynnikiem nie należą już do okien pasywnych, bowiem utrata ciepła jest już przy nich za duża. Ze względu m.in.na małe przenikanie ciepła oraz bardzo skomplikowaną i jednocześnie lekką budowę cena za takie okna jest naprawdę wysoka.

Zwrot kosztów

Trzeba jednak przyznać, że okna pasywne zwracają się w swoich ogromnych kosztach po kilku latach pod postacią niższych rachunków za energię cieplną w swoich domach. Przyjmuje się, że w domach ogrzewanych grzejnikami elektrycznymi bazującymi na gazie ze zbiornika zwrot kosztów następuje po ok. 9 latach. W domach, gdzie zastosowano grzejniki elektryczne działającymi dzięki drogiej energii elektrycznej zwrot takich kosztów następuje szybciej – po ośmiu latach od ich zamontowania. Nie zawsze się jednak opłaca zakup takich okien, ponieważ zwrot kosztów, jak chociażby w przypadku ogrzewania domu węglem kamiennym, wyniesie aż 32 lata. 

Categories Dom i Wnętrze
https://malopolskaubezpieczenia.pl https://inclusion-fp7.org https://3d-developer.com