TOP

Czy można uprawiać palmy w ogrodzie?

Egzotyczny wygląd palmy sprawia, że jest ona kojarzona przede wszystkim z krajami o cieplejszym klimacie. W Polsce dużo częściej można ją spotkać w domach, jako ozdobę salonów i innych pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że palmy z powodzeniem można uprawiać także w naszym klimacie. Trzeba tylko wybrać odpowiednią odmianę tej rośliny.

Dlaczego warto pokusić się o uprawę palmy?

Palmy kojarzą się nam przede wszystkim z wakacjami na ciepłych plażach. To miłe skojarzenie to jednak niejedyny powód, by uprawiać te rośliny. Rośliny te charakteryzują się też wyjątkowym wyglądem, duże pierzaste liście są wyjątkowo ozdobne, a wiele odmian ma też ozdobne pnie. Palma to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, pasują do wielu stylów i do tego filtrują powietrze ze szkodliwych związków.

Palmy można uprawiać w domu, a na ciepłe miesiące wystawiać je na balkon lub taras. Wielkość tych roślin może jednak sprawiać pewne problemy przy sezonowych przenosinach. Lepiej wybrać odmiany odpowiednie do warunków klimatycznych panujących w Polsce. To da się zrobić, bo wśród wielu odmian palmy są i te mrozoodporne.

Jakie palmy można uprawiać w ogrodzie?

Palmy to rośliny pochodzące przede wszystkim ze strefy międzyzwrotnikowej. To tam spotyka się najwięcej gatunków tych roślin. Jednak są też odmiany, które przystosowały się do chłodniejszych warunków. Nazywa się je mrozoodpornymi, choć nie jest to do końca prawda. By palma przetrwała zimę potrzebuje odpowiedniej opieki, dzięki której może zagościć w ogrodzie nawet w naszej strefie klimatycznej.

Wśród mrozoodpornych gatunków palm najbardziej popularny jest szorstkowiec Fortunego. To odmiana pochodząca z Chin, która w ojczystym klimacie może sięgać nawet 20 m wysokości. W naszych ogrodach w najlepszym wypadku będzie jednak miała tylko kilka metrów. Inne mrozoodporne odmiany to chociażby: palma miodowa, palma sabałowa czy karłatka niska.

Jak przygotować palmy na zimę?

Palmy uprawiane w ogrodach w naszej strefie klimatycznej wymagają specjalnego traktowania. Ważne są nie tylko sezonowe prace przy tych roślinach, lecz już sam wybór sadzonki. Kluczowe by ta roślina dobrze się przyjęła i przystosowała do panujących tu warunków są zwłaszcza pierwsze 3-4 lata. Lepiej przyjmują się mniejsze rośliny, więc warto postawić na sadzonkę nieprzekraczającą zbytnio 1 m wysokości.

Przed nadejściem zimy grunt, na którym rośnie palma koniecznie trzeba pokryć grubą warstwą ściółki, która będzie chroniła korzenie rośliny przed nadmiernym przemarzaniem. Nadziemna część warto też okryć białą włókniną. Niektórzy dodatkowo stosują kable grzewcze wokoło bryły korzeniowej. Co ciekawe zimą palmy też podlewamy, choć bardzo niewiele. Jest to bowiem roślina zimozielona, a nawadnianie chroni ją przed suszą fizjologiczną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.

Categories Ciekawe
zobacz zobacz live url