TOP

Wentylacja grawitacyjna w garażu – o czym mowa w praktyce?

Posiadanie garażu zdecydowanie ułatwia przechowywanie najróżniejszych rzeczy, np. sprzętu ogrodowego czy rowerów. Przede wszystkim jednak zapewnia możliwość postoju pojazdów. Projektując garaż, musimy zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie. Jedną z kluczowych rzeczy jest instalacja wentylacji. W zależności od tego, czy garaż jest ogrzewany czy nie, dobieramy sposób wentylacji. O czym mowa w praktyce?

 

Wentylacja grawitacyjna i nie tylko w garażu. Dlaczego jest taka ważna?

 

Garaż to specyficzne pomieszczenie i zarazem część domu. Tak samo, jak wszystkie inne pomieszczenia, podlega przepisom budowlanym i musi być projektowany zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji to absolutnie kluczowa kwestia. Po pierwsze dzięki takiemu rozwiązaniu, jak wentylacja grawitacyjna w garażu:

– zapewniamy odpowiednią i systematyczną cyrkulację powietrza,
– pozbywamy się zanieczyszczonego powietrza,
– unikamy pojawienia się pleśni oraz grzybów,
– usuwamy szkodliwe i nieprzyjemne zapachy, które mogą być generowane przez auta czy motocykle.

Niezależnie od tego, czy garaż jest wpisany w bryłę domu czy wolnostojący, musi być wentylowany.

 

Wentylacja grawitacyjna w garażu ogrzewanym

 

Jeżeli decydujemy się na to, aby w swoim garażu zainstalować ogrzewanie, to według przepisów polskiego prawa budowlanego musimy zastosować grawitację wentylacyjną, a to oznacza budowę komina. Wysokość komina  [od kratki wentylacyjnej do wylotu komina] nie powinna być mniejsza niż 3 metry.

Jeżeli tego rodzaju wentylacja nie daje odpowiedniego efektu, rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej w postaci wentylatora wyciągowego.

 

Wentylacja grawitacyjna czy kratki w garażu nieogrzewanym?

 

Jeżeli nasz garaż nie jest ogrzewany, nie musimy stosować kanałów wentylacyjnych i stawiać komina. W takim przypadku wystarczą zwykłe kratki wentylacyjne, które umieszcza się w różnych ścianach garażu. Istotne jest to, że powierzchnia otworów powinna wynosić 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe.

Zastosowanie odpowiedniej wentylacji sprawi, że bez problemu będziemy mogli normalnie użytkować pomieszczenie, a wchodząc do niego, nie będziemy borykać się z problemem bardzo nieprzyjemnego zapachu, który może powodować pogorszenie samopoczucia.

Sprawna wentylacja zapobiegnie również pojawianiu i rozprzestrzenianiu się pleśni i grzybów, które skutecznie mogą zaatakować drewniane meble, regały, innego rodzaju delikatniejsze wyposażenie, które przechowujemy.

 

 

Categories Dom i Wnętrze
am-browser.net aszkubis.pl Stolik pomocniczy na laptopa loft