TOP

Przyczyny stulejki – dlaczego mam stulejkę?

Stulejka to bardzo wstydliwa męska przypadłość, polegająca na zwężeniu ujścia napletka w taki sposób, że nie jest możliwe zsunięcie go z żołędzi penisa. Jest to anatomiczny defekt, który może być wrodzony, ale którego można również nabawić się z wiekiem. Stulejka nie tylko uniemożliwia utrzymanie prawidłowej higieny prącia, ale również w znacznym zakresie ogranicza swobodę w trakcie stosunku seksualnego, co z kolei może prowadzić do frustracji. Na szczęście nie jest schorzeniem groźnym, a tym bardziej nieuleczalnym. Sprawdźmy, kiedy warto uporać się ze stulejką i w jaki sposób można to zrobić.

Nie zawsze niemożność odprowadzenia napletka musi oznaczać stulejkę. U chłopców w wieku do trzech lat, napletek jest sklejony z żołędzią penisa i nie należy próbować odprowadzać go na siłę. Jeżeli jednak po ukończeniu trzeciego roku życia, napletek nadal nie daje się odprowadzić, należy skonsultować stan z dziecka z lekarzem. Stulejka jednak nie jest wyłącznie problemem dziecięcym. Może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, np. w sytuacji, kiedy na wewnętrznej części napletka pojawią się blizny będące konsekwencją źle przeprowadzonego leczenia stanu zapalnego cewki moczowej. O higienę miejsc intymnych panowie muszą zatem dbać niezależnie od metryki.

Skutki powstania stulejki

Jak już wspomnieliśmy, stulejka utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia pożycie seksualne, ponieważ niezsuwający się w naturalny sposób napletek wywołuje dyskomfort, a nawet ból (w normalnych okolicznościach mężczyzna powinien być w stanie odprowadzić go bezboleśnie zarówno w stanie wzwodu jak i spoczynku). Stulejka uniemożliwia również dbanie o higienę prącia, co może prowadzić do nawracających stanów zapalnych (również u partnerek seksualnych). Dlatego tak ważne jest, by z tym schorzeniem uporać się najszybciej, jak to jest możliwe.

Operacja usuwania stulejki

Mężczyzna, który rozpoznaje u siebie stulejkę, powinien udać się do urologa, który na podstawie wywiadu medycznego i oględzin okolic intymnych stwierdzi, jaki rodzaj leczenia będzie w danym przypadku najskuteczniejszy. Podstawowe informacje związane z prawidłowym leczeniem stulejki można znaleźć na https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/, gdzie możliwe jest również zapoznanie się z rodzajami zabiegów usuwania stulejki. Najczęściej stosowaną metodą chirurgicznego leczenia stulejki jest tzw. plastyka napletka. Jest to nieskomplikowany zabieg polegający na poszerzeniu otworu ujścia napletka w taki sposób, by pozwalał się on odprowadzić do rowka zażołędnego. Zabieg trwa mniej niż godzinę, a rekonwalescencja nie dłużej niż trzy lub cztery tygodnie. W niektórych przypadkach lekarze decydują się na przeprowadzenie obrzezania, które wiąże się z trwałym usunięciem kawałka napletka, ale jest to dużo rzadziej stosowana metoda.

Przygotowanie przed zabiegiem

Operacja plastyki napletka nie wymaga dużego przygotowania od pacjenta. W zasadzie należy jedynie wydepilować okolice intymne. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym (wyjątkiem bywają jedynie zabiegi przeprowadzane na bardzo małych chłopcach). Warto zarezerwować sobie pewny środek transportu do domu, gdyż po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się umiarkowany lub silny ból, który ustąpi po dwóch lub trzech dobach (warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe). Kilka dni wolnego w pracy to również dobry pomysł. Po około dziesięciu dniach zaczynają wypadać szwy, a po miesiącu nie powinniśmy już nawet pamiętać o tym, że jakikolwiek zabieg miał miejsce.

 

Categories Zdrowie i Uroda
z.pl lelobos.pl e-scale.org