TOP

Oprogramowanie inżynieryjne – darmowe czy płatne?

Projektowanie i zatwierdzanie dokumentacji dotyczącej budynków, maszyn czy podzespołów elektronicznych od dłuższego czasu pozostaje nierozłącznie powiązanie z zaawansowanym oprogramowaniem inżynieryjnym. Na rynku spotykamy zarówno darmowe rozwiązania w tym zakresie, jak i programy na licencji próbnej (trial) oraz płatne, pełne wersje programów. Czym się kierować, wybierając odpowiedni program?

Oprogramowanie darmowe – zalety i ograniczenia

Wdrażając nowe rozwiązania elektroniczne do pracy zespołu inżynieryjnego, nie zawsze mamy pewność, czy konkretny program pozwoli na pełną realizację koniecznych zadań zawodowych. Jeżeli dany zespół nie korzystał wcześniej z danego urządzenia czy oprogramowania typu CAD, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie pracowników z jego funkcjonowaniem. Darmowe oprogramowanie inżynieryjne to wprost wymarzony środek do tego celu.

Mogą to być nie tylko programy na wolnej licencji, ale także próbne wersje programów płatnych, które oferuje klientom dystrybucja oprogramowania w rodzaju Computer Controls. Wykorzystanie ich w czasie szkoleniowym szybko pozwoli wychwycić potencjalne problemy, związane zarówno z trudnościami w korzystaniu z systemu, jak i dysfunkcjami na linii pracy zespołowej przy pomocy narzędzia elektronicznego. Alternatywą oczywiście może być skorzystanie z usług firmy, do której zakresu działania należy dystrybucja oprogramowania (jak Computer Controls), gdzie specjaliści w obsłudze konkretnych programów przekażą naszym pracownikom pakiet potrzebnych informacji.

Ma to związek z faktem, iż darmowe oprogramowanie nie jest pozbawione wad. Większość darmowych programów nie posiada wystarczającej liczby funkcji, by sprawdzić się w modelowaniu wysoce złożonych obiektów przy jednoczesnej integracji pracy zespołu. Co więcej, licencje tego typu oprogramowania CAD i innych dostępnych za darmo programów projektowych najczęściej nie dopuszczają do ich stosowania komercyjnego. Oznacza to, iż programy stanowią doskonały wybór głównie dla uczniów, studentów czy wykładowców, by przy ich użyciu szkolić nowe pokolenie inżynierów.

Programy płatne – wsparcie dystrybutora oprogramowania

Jeżeli dany program czy urządzenie ma służyć do standardowego użytkowania w toku pracy inżyniera, elektronika czy mechanika, kupno płatnej licencji, którą rozprowadza sprawdzony dystrybutor oprogramowania będzie najczęściej najbardziej sensownym rozwiązaniem. Wersje typu trial mogą co prawda ułatwić zapoznanie pracowników z danym typem programu czy wychwycenie ewentualnych niedogodności w jego obsłudze, jednak rzadko kiedy możemy z nich korzystać dłużej, niż przez miesiąc.

W przypadku użytkowania programu czy urządzenia we własnym przedsiębiorstwie tylko dystrybutor oprogramowania na płatnych licencjach pozwoli nam na zakup programów, z których będziemy korzystać z nieograniczoną swobodą. Warto przy tym pamiętać, by dokładnie sprawdzić kompetencje i zakres usług firmy zajmującej się dystrybucją oprogramowania, by nie narazić się na straty finansowe. Działające od lat na rynku firmy w rodzaju Computer Controls wyróżnia przede wszystkich gotowość do odpowiedzi na wszystkie pytania klientów oraz rygorystyczne standardy w zakresie sprowadzanych programów czy urządzeń.

Categories Technologia