TOP

Kurs spadochronowy – przepustka do adrenaliny w życiu

Osoby poszukujące doznań i sytuacji, które powodują strzały adrenaliny z pewnością myślały, a może nawet doświadczyły już skoków spadochronowych. Ten ekstremalny sport zaczyna uprawiać się w tandemie. Przepustką do zostania samodzielnym skoczkiem jest kurs spadochronowy.

Podstawowe informacje o szkoleniu spadochronowym

Aby rozpocząć kurs spadochronowy należy mieć ukończone 16 lat (osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna), skończoną szkołę podstawową oraz wykupioną polisę OC dla skoczka samolotowego. Badania lekarskie nie są wymagane. 8-godzinna część teoretyczna porusza zagadnienia człowieka, jego możliwości i ograniczeń, prawa lotniczego, teorii i zasad skoku spadochronowego, ogólnego bezpieczeństwa skoków i wiedzy o spadochronie. Część praktyczna kursu spadochronowego to min. 50 skoków o minimalnym łącznym czasie swobodnego spadania 30 minut. W trakcie jej trwania kursant uczy się oddzielać od samolotu, przyjmować odpowiednią pozycję, układać spadochron i ćwiczy w uprzęży spadochronowej. Kurs kończy się egzaminem uprawniającym do samodzielnych skoków.

Metoda AFF – Accelerated FreeFall

Szkolenie metodą AFF polega na oddawaniu wszystkich skoków z pułapu maksymalnego, czyli 4000 m. Pierwsze pięć skoków uczeń oddaje w towarzystwie dwóch instruktorów, którzy trzymają go za uprząż i pomagają ułożyć ciało w pozycji płaskiej. Kolejne skoki odbywają się z jednym instruktorem – do momentu, kiedy skoczek samodzielnie układa się i utrzymuje w prawidłowej pozycji spadania. Ostatnim etapem są samodzielne skoki służące doskonaleniu umiejętności potrzebnych do zdania egzaminu.

Metoda SL – Staic Line

Kurs spadochronowy metodą SL polega na wykonaniu przynajmniej 5 skoków na 1200 metrach z towarzyszeniem liny desantowej, która otwiera spadochron chwilę po opuszczeniu samolotu. Skoki te mają na celu naukę prawidłowego oddzielenia się od statku powietrznego. Kolejny etap to skoki z pułapu 1500 m, z samodzielnym otwieraniem spadochronu, w trakcie których skoczek uczy się utrzymać sylwetkę płaską. Po oddaniu kilku skoków kontrolnych z 2000 m, ostatnim etapem kursu spadochronowego są skoki z 4000 metrów. Służą doskonaleniu umiejętności i ćwiczeniom z innymi skoczkami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Categories Ciekawe
https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ aszkubis.pl efoxstory.com