TOP

Jakie ubezpieczenie samochodu wykupić?

Bezpieczna i pewna jazda samochodem to wypadkowa wielu czynników: stanu technicznego pojazdu, warunków drogowych oraz naszych umiejętności i doświadczenia. Bez względu jednak na wszystko nasz samochód powinien być objęty polisą OC – jest to ubezpieczenie samochodowe wymagane w Polsce przez prawo. Co musimy o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie OC – gdzie je kupimy?

Polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to ubezpieczenie samochodu, które pozwala na pokrycie szkód i strat wyrządzonych z naszej winy na drodze. W praktyce mogę być to szkody wiązane z uszkodzeniem samochodu, jak również innych pojazdów na drodze (motocykle, rowery). OC pozwala również na pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych. Polisa OC wraz z dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy jest sprawdzana podczas kontroli drogowych. Ubezpieczenie OC ważne jest rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy. Zgodnie z prawem jeżdżenie po drogach bez ważnego ubezpieczenia OC jest uznawane za wykroczenie i grozi mandatem. Warto kupić nowe ubezpieczenie przed końcem dotychczasowej polisy. Ile kosztuje polisa OC? Końcowa cena rocznej polisy nie jest stała i zależy od kilku czynników – wśród nich możemy wymienić przede wszystkim nasz wiek, markę i wiek naszego pojazdu, posiadane zniżki. Cena polisy może wzrosnąć w przypadku kolizji, której byliśmy sprawcami.

Dodatkowe ubezpieczenia – czy warto je mieć?

W przypadku nowych samochodów czy samochodów kilkuletnich zwiększa się zainteresowanie polisami takimi jak AC, czyli autocasco. Ubezpieczenie to jest nieobowiązkowe, a dodatkowo jego wysokość i parametry ustalamy samodzielnie, w agencji ubezpieczeniowej. Daje to możliwość kładzenia nacisku na konkretne aspekty ochrony, np. przed kradzieżą. AC pozwoli nam również pokryć koszty naprawy naszego samochodu.

 

 

 

Categories Motoryzacja
Zestaw ogrodowy rattanowy  Zabudowa tarasu Salon firmowy Garden Space Oświęcim